Naprawa elektronarzędzi, silników i spawarek

Nieletni fałszerze pieniędzy

Międzychodzcy policjanci ustalili trzech 15-latków, którzy fałszowali banknoty o nominale 20 złotych. Gimnazjaliści by sprawdzić "jakość" fałszywek wysyłali, zaopatrzonych w nie, młodszych kolegów do różnych placówek, którzy robili zakupów lub dokonywali wymiany.

Sprawa fałszywych banknotów wyszła na jaw w momencie zatrzymania, przez personel sklepu, 10-letniego chłopca, który usiłować zapłacić "podróbką" za zakupy. Jak tłumaczyła policjantom sprzedawczyni, nieletni tego dnia zjawił się po raz drugi w sklepie.

Kilkadziesiąt minut wcześniej chłopak zapłacił za produkty 20-złotowym banknotem, a dopiero po chwili zorientowano się, że jest fałszywy. Chłopak naiwnie myślał, że jeżeli po raz pierwszy nikt się nie zorientował to drugi raz pewnie też się uda.

Policjanci, którzy zajęli się sprawą przede wszystkim musieli ustali w jaki sposób 10-letni chłopiec wszedł w posiadanie fałszywego banknotu. Nieletni z początku był bardzo małomówny lecz po czasie "pękł" i powiedział funkcjonariuszom, że dostał je od starszych kolegów. Znający doskonale środowisko funkcjonariusze ustalili, którzy to gimnazjaliści wpadli na pomysł łatwego zarobku. Jeden z nich dobrze znany jest policji. Nieletni wymyślili sobie, że wykorzystają "gorący" czas świątecznych zakupów. W rozmowie z policjantami przyznali, że skopiowane i wydrukowane fałszywki dawali młodszym kolegom by ci "wyruszyli w miasto" i próbowali nimi płacić za zakupy lub wymienić na niższe nominały. Żaden z pomysłodawców nie potrafił dokładnie powiedzieć ile takich falsyfikatów "wyprodukowali". Teraz funkcjonariusze sprawdzają i ustalają pokrzywdzonych i oszukanych by stwierdzić również jakie mogą być straty. W mieszkaniu jednego z 15-latków stróże prawa zabezpieczyli komputer, skaner oraz drukarkę, czyli sprzęt, który służył do "produkcji" fałszywek, oraz kilka sfałszowanych banknotów.
O konsekwencjach jakie mogą ponieść nieletni zdecyduje Sąd Rodzinny.

źródło: KPP w Międzychodzie

Komentarze

~Adam

Napisz PW
Nawet na onet.pl pisali o tym. Niezła wtopa A najlepiej wyszli ci to wzieli te 20zl drukowane na drukarce przeciez to na pierwszy rzut oka widac ze podroba. A jak juz do reki sie chwyci to 100%.
Dodano: 2008-03-18 17:04:42

Skomentuj

Nick:

Dziesięc razy dwa:

Treść:

Czy obwodnica miasta przez Wały Jana Kazimierza i ulicę Bolesława Chrobrego jest potrzebna?
Strona główna | Społeczność | Kanały RSS | Mapa strony | Kontakt