Naprawa elektronarzędzi, silników i spawarek

Budowa obwodnicy jeszcze w tym roku?

Pod koniec roku ma wreszcie ruszyć budowa. W magistracie jest już jej projekt. Zielonogórskie biuro ma gotową dokumentacje techniczną drogi

Pracownicy biura muszą również postarać się o załatwienie wszystkich uzgodnień i urzędowych formalności związanych z budową, w tym również pozwolenie budowlane. Szacuje się, że potrwa to jeszcze kilka tygodni - zapowiada Rafał Dąbek z międzychodzkiego magistratu. Droga, która powstanie połączy trasy wojewódzkie 160 i 182, dlatego niektórzy nazywają ją obwodnicą. Mieszkańcy od lat czekają na rozpoczęcie prac. ? Obecne ulice są zakorkowane przez sznury ciężarówek jadących od strony Drezdenka i Szamotuł. Zanieczyszczają atmosferę spalinami i blokują przejazd - narzekają międzychodzianie.

Na początek rondo
Budowa nowej drogi zaczynać się będzie przy moście na Warcie, gdzie powstanie rondo. Jej trasę wytyczono Wałami Jana Kazimierza i następnie terenami miejskim przy dawnym porcie. Etap numer jeden ma mieć około 1,3 km długości i zakończy się na skrzyżowaniu z ul. Chrobrego. Powstaną tam również parkingi, przejścia dla pieszych i skrzyżowania z lokalnymi uliczkami. Następnie w drugim etapie władze gminy planują wybudować kolejny odcinek; od Chrobrego aż za Bielsko, gdzie obwodnica połączy się z drogą wojewódzką nr 182. Pracownicy urzędu szacują wstępnie, że tylko na pierwszy etap potrzeba ponad 10 mln zł. Skąd gmina weźmie tyle pieniędzy? - Liczymy, że ? kwoty potrzebnej do zrealizowania inwestycji wyłoży Unia Europejska. W środę złożymy w Poznaniu wniosek - zapowiada Agnieszka Leśniewska z wydziału promocji w magistracie.

Prace mają ruszyć pod koniec br. Zakończenie pierwszego etapu wyznaczono zaś na grudzień 2009 r.

O unijne pieniądze na remont drogi powiatowej z Międzychodu do trasy krajowej nr 24 ubiega się także starosta Julian Mazurek. Podobne projekty przygotowało wiele samorządów z całego województwa. I wszyscy liczą na Brukselę. Co będzie, jeśli wniosek magistratu zostanie jednak odrzucony? - Wtedy będziemy ją budować za własne pieniądze. Prawdopodobnie wydłuży się także cykl inwestycyjny - zapowiada burmistrz Roman Musiał. Tegoroczny budżet gminy zabezpieczył na rozpoczęcie prac prawie 1,5 mln zł. Burmistrz liczy, że realizację kolejnego etapu ułatwią pieniądze za wydobycie ropy i podatki za farmy elektrowni wiatrowych, które mają powstać na terenie gminy. Oponentów finansowania inwestycji z budżetu miasta reprezentuje między innymi radny Krzysztof Wolny. - Droga jest potrzebna i jak najszybciej należy ja wybudować. Uważam jednak, że gmina nie powinna się angażować w finansowanie tej inwestycji. Zwłaszcza, że w naszym budżecie wciąż brakuje pieniędzy na gminne drogi czy chodniki. Budowa obwodnicy to zadanie marszałka, a my niepotrzebnie go wyręczamy - przekonuje.

źródło: Gazeta Lubuska

Skomentuj

Nick:

Dziesięc razy dwa:

Treść:

Czy obwodnica miasta przez Wały Jana Kazimierza i ulicę Bolesława Chrobrego jest potrzebna?
Strona główna | Społeczność | Kanały RSS | Mapa strony | Kontakt