Naprawa elektronarzędzi, silników i spawarek

Za obwodnicę miasta zapłacimy nawet 15 mln złotych

Na środowej sesji Rady Miejskiej inż. Rajmund Liberski z zielonogórskiego biura projektowego "RAL" przedstawił kompleksowy projekt obwodnicy śródmiejskiej, wzbogaconej o (jakże potrzebne) parkingi, nową zatokę autobusową, chodniki i ścieżki rowerowe.

Niestety, przy okazji radni usłyszeli, że koszt pełnej realizacji 2,4-kilometrowego odcinka sięgnie nawet 15 mln zł.

Na początek przedstawimy jednak rzeczy przyjemne. Trasa ma rozpoczynać się rondem, które powstanie w miejscu dzisiejszego skrzyżowania Wałów Jana Kazimierza z drogą wojewódzką nr 160, tuż przed wjazdem na most. Jezdnia na obwiedni ronda będzie mieć 6 metrów szerokości, nie licząc dodatkowego pasa ułożonego z kamieni wokół środkowej wyspy. Wjazdy na rondo mają posiadać szerokość 3,5 m każdy, zaś zjazdy 4,5 m.

W miejscu dzisiejszego targowiska (które zostanie przeniesione do planowanej hali) ma być utworzona zatoka autobusowa ze stanowiskami dla czterech autobusów. Na odcinku pomiędzy ulicami Mostową i Tietza zaplanowano skomunikowany wyłącznie z nimi, rozległy parking, niezwykle użyteczny np. dla zmotoryzowanych gości przystani nad Wartą. W celu wjazdu z Mostowej i Tietza na parking zaprojektowano drugą jezdnię, równoległą do przelotowych Wałów Jana Kazimierza.

Po wschodnie stronie w pobliżu starego portu arteria ma rozwidlać się na ulice Portową i Wigury. W "widłach" obu ulic przy porcie zaplanowano budowę dwóch parkingów. Przy okazji gruntownej przebudowy (i wydłużenia) doczeka się parking przy północnej krawędzi jezdni ulicy Portowej.

Wzdłuż zmodernizowanych i wyasfaltowanych Wałów Jana Kazimierza od ul. Tietza do parkingu przy kościele przewidziano budowę ścieżki rowerową, skomunikowaną z zaułkami wiodącymi z ulic w centrum, w czterech miejscach. Ścieżka będzie poprowadzona poniżej poziomu jezdni (biegnącej po szczycie wałów przeciwpowodziowych). Dlatego dla bezpieczeństwa cyklistów zostanie oddzielona od ulicy wałami oporowymi.

Łączna długość planowanej trasy, razem z przebudowanymi fragmentami ulic Portowej i Wigury, wyniesie 2,4 km. Zakładana prędkość projektowa wynosi 40 km/h, co jest wartością typową dla śródmiejskich arterii jednojezdniowych.

Po przedstawieniu całkiem konkretnego projektu przyszła pora na przyziemną rzeczywistość. Inż. Liberski zaznaczył, że łączny koszt budowy arterii w pełnym, zaprojektowanym zakresie "z przyległościami" wyniesie 14,5-15 mln zł. A to dopiero początek budowy północnej obwodnicy Międzychodu. W dalekiej przyszłości arteria śródmiejska, wiodąca wzdłuż lewego brzegu Warty, ma być przedłużona - na zachód do Muchocina, a na wschód do Bielska.

Gmina składała w marcu 2008 r. wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie pierwszego etapu budowy obwodnicy śródmiejskiej z funduszy Unii Europejskiej. Wniosek został przyjęty jako formalnie sformułowany bez zarzutów i wysoko oceniony pod względem merytorycznym. Niestety, przegrał w konfrontacji z innymi samorządami, chociaż znalazł się na 47. miejscu pośród 170 startujących z województwa wielkopolskiego.

- Nasz projekt jest teraz w gronie 25 projektów rezerwowych - oznajmiła Agnieszka Leśniewska z referatu do spraw promocji i rozwoju UMiG Międzychód.

Stwierdziła również, iż stało się tak w dużej mierze za sprawą systemu oceny wniosków faworyzującego powiaty. Faktycznie, wniosek powiatu międzychodzkiego o 3,9 mln zł na przebudowę drogi powiatowej Międzychód - Dzięcielin - trasa nr 24 został zaakceptowany. Powiat otrzyma wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego.

Radny Krzysztof Wolny zażądał od burmistrza odpowiedzi, skąd będą wzięte pieniądze na budowę pierwszego etapu obwodnicy. Roman Musiał uchylił się od odpowiedzi proponując, aby dyskusję przenieść do właściwych komisji Rady Miejskiej.

źródło: Tygodnik Nowy

Skomentuj

Nick:

Dziesięc razy dwa:

Treść:

Czy obwodnica miasta przez Wały Jana Kazimierza i ulicę Bolesława Chrobrego jest potrzebna?
Strona główna | Społeczność | Kanały RSS | Mapa strony | Kontakt