Naprawa elektronarzędzi, silników i spawarek

Niestety, będzie mały Kuwejt

Za kilkadziesiąt lat okolice Międzychodu rzeczywiście mogą być małym Kuwejtem. Niestety, nie dlatego, że w pobliskich lasach rozwinie się wydobycie ropy naftowej i gazu.

Przede wszystkim dlatego, że panować będzie permanentna susza. Uprawianie roślin bez deszczowania okaże się niemożliwe. Ten negatywny scenariusz jest całkiem realny.

Radny powiatu i kierownik powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mieczysław Buda podniósł w tej sprawie alarm na minionej sesji Rady Powiatu. Okazuje się, że na terenie powiatu międzychodzkiego (i na północ, północny zachód od niego) od wielu lat notuje się systematyczne, największe ubytki zasobów wodnych w Europie(!). Takie są wnioski z konferencji naukowej ekspertów od ochrony środowiska i zasobów naturalnych, która odbyła się w Świnoujściu pod egidą poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk.

- Obniżanie poziomu wód doskonale widać po wysychających strumykach, oczkach wodnych - mówił radny Buda. - Obniża się poziom naszych jezior. Wyspa na j. Jaroszewskim jest trzy razy większa niż 40 lat temu. Żeby powstrzymać ten proces trzeba dokonać badań i działań, materialnych i prawnych. Te działania muszą być obliczone na lata, ale tylko one zapewnią egzystencję naszym potomkom.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat poziom opadów w Wielkopolsce zmniejszył się z 600 do 500 milimetrów rocznie. W Polsce niewiele się robi, aby jak najdłużej utrzymywać wodę w ziemi za pomocą małej i dużej retencji, np. budując zbiorniki gromadzące wodę na czas miesięcy bez opadów i tamy, gwarantujące zachowanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych.

- Susze z ostatnich lat pokazują, że wkrótce być może będziemy zmuszeni deszczować uprawy - stwierdził Mieczysław Buda.

Temat obniżania poziomu wód na terenie powiatu międzychodzkiego ma być wkrótce poruszany na posiedzeniach komisji Rady Powiatu.

źródło: Tygodnik Nowy

Skomentuj

Nick:

Dziesięc razy dwa:

Treść:

Czy obwodnica miasta przez Wały Jana Kazimierza i ulicę Bolesława Chrobrego jest potrzebna?
Strona główna | Społeczność | Kanały RSS | Mapa strony | Kontakt