Naprawa elektronarzędzi, silników i spawarek

Dopłacać, żeby nie śmiecili?

Klub Radnych Niezależnych przygotował projekt uchwały dotyczącej odbioru odpadów stałych. W zamyśle ma obniżyć mieszkańcom opłaty.

Opozycja proponuje, aby gmina dopłacała Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Międzychodzie 5 zł netto do 1 metra sześciennego odpadów stałych przyjmowanych od gospodarstw domowych. Dotacja miałaby pozwolić obniżyć cenę odbioru śmieci, a w efekcie posłużyć zmniejszeniu ilości dzikich wysypisk w gminie Międzychód. Pomysł trafi pod obrady komisji. Zobaczymy, jak długi będzie jego żywot. Najpoważniejszym problemem do rozwiązania jest bowiem skąd wziąć w kasie gminy pieniądze na dopłaty dla ZGKiM. Mniejszym kłopotem byłoby w miarę precyzyjne zaplanowanie wydatków na ten cel w budżecie.

Być może należałoby wreszcie podjąć poważną, acz wyjątkowo niewygodną, społeczną dyskusję nad wprowadzeniem w gminach podatku za wywóz śmieci, naliczanego "od łebka". Niestety, nie ma innej, naprawdę skutecznej metody na ograniczenie zaśmiecania lasów i ustronnych miejsc. Im bliżej do kolejnych wyborów samorządowych, tym mniejsza szansa na podjęcie dialogu społecznego, do którego wielu mieszkańców gmin już dojrzało. Są wśród nich ci, którzy mają już powyżej dziurek w nosie natykania się po lasach i polach na stosy śmieci i regularnego sprzątania po "syfiarzach".

źródło: Tygodnik Nowy

Skomentuj

Nick:

Dziesięc razy dwa:

Treść:

Czy obwodnica miasta przez Wały Jana Kazimierza i ulicę Bolesława Chrobrego jest potrzebna?
Strona główna | Społeczność | Kanały RSS | Mapa strony | Kontakt